Psikolog

Psikolog

Psikologlar Psikoloji Lisans mezunudur. 4 yıllık lisans öğreniminden sonra Psikolog unvanı almaktadırlar. Lisans eğitimlerinin ardından 2 yıl “Klinik Psikoloji” yüksek lisans programından da mezun olduktan sonra Uzman Klinik Psikolog olurlar. 6 yıllık eğitimleri Psikoterapi ağırlıklıdır.

psikolog reyhan feda
Psikolog

Psikolog ve Psikiyatrist Arasında Fark Nedir?

Psikiyatristler Tıp Fakültesi mezunudur. 6 yıllık eğitimlerinden sonra sınava girerek Ruh Sağlığı ve Hastalıklarını alanını seçen uzmanlar Psikiyatrist unvanı almaktadır. İlaç yazma yetkileri vardır. Eğitimleri Farmakoloji ağırlıklıdır.

Psikolojik Danışman Kimdir?

Psikolojik Danışmanlar üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisans programından mezun olmaktadırlar. Genellikle okulların rehberlik servislerinde hizmet verirler. Psikoterapi eğitimleri yoğunlukta değildir ancak psikolojik görüşme tekniklerine hakimdirler.

Psikolog Ücretleri

Psikologların online terapi veya doğrudan psikoterapi hizmeti ücretleri uzmandan uzmana değişiklik göstermektedir. Ancak bir uzmanın fiyatı onun becerisini değil daha çok kendine biçtiği marka değerini göstermektedir. Örneğin seans ücreti 100 TL olan Psikolog, seans ücreti 1000 TL olan Psikologdan kötü olacağı anlamına gelmez. İyi veya kötü Psikolog ancak diğer Psikologlar tarafından akademik olarak değerlendirildiğinde ölçülebilir.

Online Psikolog Ücretleri

Online olarak çalışan Psikologlar fiziksel giderleri ortadan kaldırabildikleri için genel olarak yüz yüze psikoterapi yapan psikologlara göre daha uygun bir ücretlendirme politikası uygulamaktadır. Fiziksel koşullarda olan psikolog seanslarından ortalama olarak 100-300 arasında bir ücret farkından bahsedebiliriz.

Kaynak: https://www.reyhanfeda.com/psikolog/

Latest posts by Psikolog Reyhan FEDA (see all)