Berdel ve Erken Evlilik

Ersi Abacı Kalfoğlu’nun düzenlediği Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı 6. Bilim Günleri’nin bildiri kitabında yer alan ve sunumunu yaptığımız makalemiz;
İHA haberi

Giriş

   Geçmişten günümüze doğru geldikçe tüm ülkelerde teknolojik, ekonomik, kültürel alanda değişim ve gelişim söz konusudur. Tüm bu yenileşme sürecinde değişen toplumsal dinamiklerin sonucu olarak toplumu oluşturan insana verilen değer artmıştır. Çoğu ülkelerde insan haklarını savunma amacıyla örgütler kurulmuş ve yasalar düzenlenmiştir. Her insanın yaşam sürecinin bir parçası olan evlilik de bazı kanunlarla düzenlenmiştir.

Toplumu oluşturan en küçük kurum aile olduğundan evliliklerin olabildiğince sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Modernleşen toplumlarda evlilik insanın özgür iradesine bırakılmıştır. Fakat gelişmemiş ülkelerde veya gelişmekte olan bazı ülkelerde insan hakları bu konuda ihlal edilebilmektedir. Modernleşememiş bu ülkelerde evlilik konusunda baskı yapılmakta hatta bazı durumlarda bireylerin rızası olmadan evlilikler gerçekleştirilebilmektedir. Yapılan bu zorbalıklar genelde kadınlar ve çocuklar üzerindedir.  Gelişmekte olan bir ülke olduğundan Türkiye’de de bu tür uygulamalara rastlanmaktadır. Özellikle Türkiye’nin geleneksel yapısını koruyan bazı yörelerinde berdel, görücü usulü ve erken evlilikler görülmektedir.
Daha önce birçok araştırma ve sosyal sorumluluk projeleri yapılmasına karşın halen bu durumun özellikle geleneksel yörelerde sürdüğünü bilmekteyiz. Makaleyi yazmamızdaki amaç bu uygulamalardan olan berdele ve erken evliliklere akademik anlamda dikkat çekmektir. Bu konuda yapılacak olan sistematik çalışmalar ile geleneksel yörelerdeki tutumlar değişebilir ve Türkiye daha modern bir toplum yapısına sahip olabilir.

Reyhan FEDA & Emek Öykü Kaya

  • Makalenin tamamı için iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir