İkigai Uygulama Rehberi: Ganbarimasu

İkigai Uygulama Rehberi: Ganbarimasu

Bugün sizlerle ganbarimasu ne demek ve nasıl bu tekniği geliştirebiliriz onu tartışmak için yazıyorum. Kelime anlamı olarak ”ganbarimasu” elinden gelenin en iyisini yapmak anlamına gelmektedir. Bu kelimeyi oluşturan karakterler ”kararlılık”, ”dayanıklılık”, ”göstermek”, ”dayanıklılık” ve ”karşılaşılan engellere dayanmak” ifadelerine yakındır. Yani kararlı ol ve hedefine ulaşana kadar dayan anlamı vardır. Şinkansen etkisi ve ganbarimasu şöyle özetlenebilir: Dayanıklı bir yaşam sürmek için harekete geçmeden sabretmek; ve sebat ederek sabır göstermek hedeflerimize ulaşmamızı sağlar.

Ericcson’un araştırmalarından ilham alan Malcolm Gladwell Outliers-Çizginin dışındakiler adlı kitabında neden bazı insanların daha başarılı olduğunu ve diğerlerinin olamadığını araştırdı. Genetik miras ve aile faktörü başarıda etkili olsa da bu ikilinin tek başlarına yeterli olmadığı bulundu. Gladwell’e göre başarı için disiplinli çalışma ve 10 bin saatlik bir antremandan geçmemiz gereklidir. Gladwell kendini adamaya dayalı, sarsılmaz bir özveri gerektiren birkaç başarı örneği vermiştir. Robert Pool ve İsveçli Psikolog Anders Ericcson’un birlikte yazdığı Peak adlı kitapta Homo Sapiens’in aslında Homo Exercens (çalışan insan) olarak adlandırılması gerektiğini öne sürmüşlerdir. Ericsson burada üç ana esasın izinden gitmemiz gerektiğini tavsiye etmişlerdir.

  1. Hedefimize ulaşmak için atacağımız adımlara ve seçeceğimiz yola karar vererek bir tasarı oluşturmak.
  2. Hedefimizi her daim dikkate alarak, karşılaşacağımız durumlara uyum sağlamaya ve sorunlara göğüs germeye odaklanmak.
  3. Doğru yolda olduğumuzdan emin olmak için düzenli aralıklarla geri bildirim istemek ve hatalarımızı düzeltmeye çalışmak.

Benim için ikigai psikoloji ve araştırmak, kitap okumak demek. Eğer sizi yiyip bitiren bir arzunuz varsa uğrunda uğraşmaya değecek ganbarimasu sayesinde ulaşabilirsiniz. Kısa bir zamanda uzmanlaşmak eksiksiz bir özveri gerektirir, ama tutku duyduğumuz şeyi mesleğimiz kılarsak çok daha kolay olur. Eğer henüz hayattaki amacınızı bulamadıysanız, ne mutlu size  çünkü artık bir amacınız var ; bu amacın ne olduğunu bulmak! Mutlu haftalar…

Referans: Garcia, H., & Miralles, F. (2019). Ikigai Uygulama Rehberi, İndigo Kitap, Esenler/İstanbul 

Latest posts by Uzman Psikolog İlayda Tüter (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir