İkigai Uygulama Rehberi-Kelimelerin Gücü Adına

İkigai Uygulama Rehberi-Kelimelerin Gücü Adına

”Ruhların Kaçışı” adlı animasyon filmde hamam işleten kötü yürekli cadı Yubaba,  sonsuza kadar onun için çalışan insanların adını çalar. Sözlük anlamı ”bin kulaç” olan Chiciro’ya ise adını unutması için Yubaba tarafından büyü yapılır. Büyü ondan sadece adını almakla kalmaz, gerçekleri de unutmasına sebep olur. Kızın anıları kaybolur, kişiliği değişir ve kimliği de yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Ghibli film stüdyosudan çıkan bu film kulağa biraz felsefi ya da karmaşık gelebilir. Fakat içinde bir mesaj da içerir. Bizi biz yapan konuştuğumuz lisandır ve hayvanlarla bu sayede ayrışırız.

Tecrübe Konisi

Dil öğrenimi insan evriminin esas aşaması olmuştur. Dil bize düşündüğümüzü ifade etme olanağı tanır. Tek bir sözcük, zihnimizde gezinen bin fikirden çok daha güçlüdür. Beyin üzerine araştırmalara göre bir işi etkin bir şekilde etkinleştirmek için kendimizi bunu yapmak için eğittiğimizde, bu işi sonrasında çok daha kolay sürdürülebiliyor ve somut eylemlerle uygulayabiliyoruz. Eğer gerçekleştirebileceğiniz büyük bir projeniz varsa buna bir isim verin. Bu projeye çarpıcı bir isim seçin. Projeyi harekete geçirirken, geçirdiği evrime uygun olması için isterseniz ismini daha sonra değiştirebilirsiniz. Yayıncılık sektöründe storytellingolarak geçen bu kavram bir ürünün ya da işletmenin ardında yatan hikayedir.

Chihiro’ya adını bulması ve yaşaması için yardım eden Zenniba isimli karakter ona cesurca şöyle der: ”Biriyle gerçek anlamda tanıştığında, o kişiyi unutmazsın. Aklının bir köşesine anısının kazınması çok zaman almaz.” Anılarımız içimizde istiflenir. Bizi yeni dünyalara taşıyacak yegane şey kelimelerdir. Bunun için de sihirli kelimemizi bulmak için çaba göstermek gerekmektedir. Bu yolculukta acı dostumuz olabilir ama devam etmek için çabalarsak bir gün başarılı olduğumuzda geri dönüp bakarız ve o ”sihirli kelime” bizimle birlikte yürür.

Herkese mutlu haftalar.

Referans: Garcia, H., & Miralles, F. (2019). Ikigai Uygulama Rehberi, İndigo Kitap, Esenler/İstanbul

EDGAR DALE’İN YAŞANTI KONİSİ
Latest posts by Uzman Psikolog İlayda Tüter (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir