Başarılı Olmak

Başarılı Olmak

Uzun zamandır düşünüyorum sahi başarılı olmak ne demek? Bunun tanımı kişiden kişiye değişebilir. Kimine göre çok çalışmak başarılı olmanın anahtarıdır. Emek, zaman ve para…Kimine göre ise daha çok okuyanlar daha başarılı olur. Bana göre bunun tanımı ne okumak, ne de iş sahibi olmak. Başarı bir ışık bence insanın yüzünü aydınlatan ilhamla dolu bir surat. O yüzden herkes başarılı olamaz. Çünkü herkeste o ışık yoktur. İnsan genç yaşta geliştirdiği becerileriyle adım adım ilerlerken aslında başarılı olmak hedef olmamalı. Çünkü başarı ne kadar hedeflenirse o kadar ulaşılmaz olandır. Ralph Waldo Emerson demiş ki:

”Sık ve çok gülmek; zeki insanların saygısını ve çocukların sevgisini kazanmak; dürüst eleştirilerin takdirine layık olmak ve yanlış arkadaşların ihanetlerine katlanabilmek; güzelliği takdir edebilmek, başkalarındaki ”en iyiyi bulabilmek”; sağlıklı bir çocuk, bahçelik bir arazi ya da daha iyi duruma getirilmiş bir sosyal durum yoluyla bu dünyayı olduğundan biraz daha iyi bırakarak terk etmek; bir tek yaşamın bile sırf siz yaşadınız diye daha rahat soluk almış olduğunu bilmek. İşte ”başarmış olmak” budur.”

Bazen başarı büyük adımlar atma cesaretiyle de kendini gösterir. Buna ingilizcede ”openness to experience”, yani yeni deneyimlere açık olmak deniyor. Cesaret ile birleşince yeni deneyimlere açık olan insan birçok engeli rahatlıkla aşabilir. Yani yılmadan denemeliyiz, öğrenmeliyiz ve yaşamı olduğundan daha iyi bir şekilde bırakmalıyız. Hepimizin bir görevle dünyaya geldiğine inanıyorum. Maslow’a göre insanın kendini gerçekleştirmesi onu hayata bağlayan yegane unsurlardan biridir. Aristo’ya göre ise iyi bir hayat ”eudomonia” kavramıyla ifade edilir. Eudomonia ise erdemlere uygun bir hayat anlamına gelmektedir. Daha sonraları mutluluk olarak tercüme edilse de mutluluk demek değildir, insanın içinde saklı duran erdemleri harekete geçirmesi ve ahlaklı bir hayat yaşamasıdır. İnsanların erdemlerini gerçekleştirmesi ve erdem eksenli hayatta dünyayı güzelleştirmeye çalışmasıdır. Unutmadan başarı sadece oyunun bir parçası yani başarılı olmak önemli olan değil önemli olan bu yolda ilerlerken düşe kalka kendimizi geliştirmek.

Kendimizi gerçekleştirebildiğimiz erdemli bir hayat dileğiyle,

Latest posts by Uzman Psikolog İlayda Tüter (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir