İkigai Uygulama Rehberi: Enso, İçsel Harmoni Çemberi

İkigai Uygulama Rehberi: Enso, İçsel Harmoni Çemberi

Gerçek tutkumuzu bulmak ve onu geliştirmek için ilk olarak varoluşumuzun doğasını keşfe çıkmamız gerekmektedir. Bu yolculukta şodo, haiku, koan veya meditasyon gibi teknikleri kullanabiliriz. Enso çemberini çizmek de bu tekniklerden en önemlisidir. Teknik son derece basit olduğu kadar bir o kadar da zordur. Japon kaligraflar bu minimalist sembolü tek bir hareketle çizerler. Çizimlerinin kusursuz olması önemli değildir ve zaten mükemmel bir enso çemberi de yoktur. Bütün enso çemberleri farklı ve eşsizdir. ŞoTeramoto’nun da dediği gibi:

‘‘Enso çemberi zihnin bir fotoğrafıdır, bilincin doğrudan gösterimidir. Enso sayesinde kelimelerle mümkün olduğundan çok daha fazla şey ifade edebiliriz. ’’

             Bu deneyimin riski, daha güzel veya daha çirkin çember çizmekte değildir. Enso çemberi çizmek savaş sanatlarındaki teknikle aynıdır: Basit hareketlerin tekrarı, hem bedensel hem de zihinsel olarak icra edilen sanatın etkin doğasıyla bir bütün olmamızı sağlamaktadır. Bunun tek yolu da tekrardır. Tek bir karakteri yazmayı öğrenmek ya da bütün günü enso çemberi çizmeye ayırmak, Batılılara sıkıcı gelebilir. Ne var ki, tekrar yöntemi sayesinde, ikigainin olmazsa olmazlarından sabretme sanatına nail olmuş oluruz. Enso çemberi kişiliğimizin bir yansımasıdır.

Enso çemberi nasıl çizilir?

 Bir kalem veya siyah mürekkep ve beyaz bir kağıt alın.

  1. Çizgiyi çekmeden önce derin nefes alın, mümkün olduğunca havayı çekin ve dışarı salın.
  2. Çemberi bir seferde çizin. Elini kağıda dokunmasına gerek yok, çünkü hareket kolla yapılmalıdır. Profesyonel Japon kaligraflar bir enso çemberi çizmek için bütün vücutlarını kullanırlar. Bazen oturarak bazen de ayakta yaparlar.
  3. Eserinizi asla yargılamayın. Çember içe veya dışa dönük; simetrik veya asimetrik olabilir. Bunun bir önemi yok.
  4. Yeni bir çember sizin.

            Not: Bir enso çemberi çizmek günlük yazmak gibi zihin boşaltma ritüellerinin başını çeken bir uygulamadır. Duygularınızın akışını bu sayede not edebilirsiniz.

Referans: Hector, G., & Miralles, F (2019). Ikıgai Uygulama Rehberi, Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrını Hayata Geçirin, İndigo Yayınları, İstanbul.

Latest posts by Uzman Psikolog İlayda Tüter (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir