İkigai Uygulama Rehberi: Şinkansen

İkigai Uygulama Rehberi: Şinkansen

  1. Şinkansen

1960-1980 yıllarında Japonya’da eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik büyüme görüldü. 2. Dünya Savaşından çıkmış, nükleer bombalarla sarsılmış bir ülke için bu büyüme şaşırtıcıydı. Her türlü güçlüğe rağmen Japonya dünyanın ikinci büyük gücü haline geldi. Bu da ”Şinkansen etkisi”ni yani Japon mucizesi hakkında yapılan araştırmalara sebebiyet verdi. Bu kavramın günlük hayatta da kullanılması için ikinci kitap İkigai Uygulama Rehberiçıkartıldı.

 

Alışılmışın dışına çıkın…

1981-2001 yılları arasnda General Electric şirketinin başına geçen Jack Welch geçtiğimiz yüzyılın en iyi yöneticilerinden biridir. Günümüzde birçok şirkette kullanılan çalışanların amaç be görevlerinin üç ayda bir gözden geçirilmesi sistemini geliştirmiştir. Devam etmekte olan süreçler dikkate alındığında yapılan görüşmeler sırasında farklı departmanlarda çalışan insanların yalnızca kademeli, hatta son derece ufak yenilikler öne sürdüğü gözlemlenmiştir. Bu da genel olarak ”minimum gayret yasası” şeklinde adlandırılır. Doğamız gereği bizler kolaya kaçma eğilimindeyizdir. Fakat kendimizi aşmak istiyorsak eğer bu bakış açısından uzaklaşıp yeni doruklara açılmamız gerekmektedir. Minimum gayret yasası birçok alanda uygulanabilir:

  1. Bedenimize ve sağlığımıza özen gösterme
  2. Partnerimizle ya da ailemizle olan ilişkimize özen gösterelim.
  3. Dostluk ve boş zaman yönetimi
  4. Entellektüel, sanatsal ve ruhsal hedeflere ulaşma

Eiji Mikawa’nın bullet train thinking adlı kavramı her konuda alışılmışın dışına çıkarak başarmayı anlatmaktadır. Örneğin departman müdürleri masrafların yüzde 5’ini keseceklerini söylediklerinde Mikawa onlardan söz konusu masrafın yüzde 50’sini nasıl keseceklerine dair fikir üretmelerini istemiştir. Peki Şinkansen kelimesi ne demektir? Şinkansen sözlük anlamı olarak ”yeni ana hat” olarak bilinmektedir. 1964’de açılan Hikari (ışık) isimli ana hat 200km’den daha fazla hızla kat ederek tarihin ilk hızlı treni ünvanını almıştır.  Hikari treni ve Şinkansen hattı ”hızlı Japon treni” olarak nam salmıştır. Son olarak bir özlü sözle bitirmek istiyorum.

”On yıl içinde ulaşacağınızı düşündüğünüz bir hedefiniz varsa şayet, bunu gerçek kılmak için oluşturacağınız en iyi strateki, bu hedefe bir yıl içinde nasıl ulaşacağınızın yollarını aramaktır.” (Peter Thiel, Silikon vadisi sermayedarı) 

Herkese Ikigai dolu haftalar dilerim…

 

Latest posts by Uzman Psikolog İlayda Tüter (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir